Kybernetická bezpečnost se začíná objevovat už i v titulcích bulvárních novin, samozřejmě vedle všudypřítomné AI. Není den, aby nebyly v médiích katastrofické zprávy, jak podvodný e-shop nebo falešný bankéř okradl nic netušícího spořádaného občana. Jak se má v této záplavě informací orientovat provozovatel středně velkého e-shopu, který řeší kromě stovek objednávek i vlastní skladovou logistiku nebo zákaznický servis a současně se snaží o pravidelný růst? Zkusili jsme se na tuto problematiku podívat očima firmy, která uvažuje o novém e-commerce řešení nebo inovaci svého současného e-shopu.
Pokud na toto téma povedete konverzaci s různými modely AI, dostanete při dotazu na možné kybernetické a IT hrozby zhruba následující seznam:
Smiřte se s tím, že jediný software, který nikdo nikdy nemůže hacknout, je ten na vypnutém počítači – který není ani zapojený v elektřině. Ve všech ostatních systémech se nějaká chyba nachází, a je jenom otázkou času, než se projeví. Soustřeďte se raději na to, jak co nejdříve zjistit, že k nějakému problému došlo, a rozmyslete si, jak budete v takovém případě reagovat a kdo ve firmě bude za jaký krok zodpovědný.
Nesnažte se dosáhnout maximální bezpečnosti počítačových systémů. Podle nás je třeba najít rozumnou rovnováhu mezi investicemi a business přínosem. Pokud mi e-shop generuje obrat v řádech jednotek milionů korun, s průměrnou hrubou marží 300 tisíc, měla by být dostačující investice do zabezpečení na úrovni kolem 5 procent z hrubé marže. Také se budu jinak chovat k výpadku systému, který každou sekundu přijme objednávku, než k systému, který může mít výpadek dva dny a v měsíčním výkonu to ani nepoznáte.
Když k nějakému problému dojde, chovejte se a komunikujte transparentně. Reputaci vaší firmy to v delším horizontu jenom pomůže. Nejen naše zkušenost ukazuje, že je pro vás, vaše zákazníky i partnery přínosnější a důvěryhodnější v případě nějakého výpadku napsat na firemní web nebo facebookový profil, že systémy nefungují a že usilovně pracujete na opravě. Než abyste zákazníkům tvrdili, že je všechno v pořádku a že jim určitě jen nefunguje internet.
Možná jste zaregistrovali, že parlamentem prošel nový zákon o kybernetické bezpečnosti (napsaný podle evropské směrnice NIS2), který se týká velkého množství subjektů. Ve Sprinxu považujeme za jeden z pozitivních přínosů této regulace fakt, že nutí firmy zahrnout do svých úvah o bezpečnosti nejen sebe, ale také celý svůj dodavatelský řetězec. Je třeba hodnotit své obchodní partnery a při jejich výběru se dívat i na míru jejich připravenosti na řešení bezpečnostních problémů. Pro mě osobně je zajímavý také větší tlak na odpovědnost vedení firem za zavádění bezpečnostních opatření. Toto téma je natolik důležité, že se mu více věnujeme také v připravovaném vydání našeho magazínu The Doers.
Menší i středně velká firma, resp. firma, která nemá možnost nebo nechce řešit komplexní otázku kyberbezpečnosti interně, může většinu svých bezpečnostních potřeb vyřešit outsourcingem. Najde si partnera, který jí s řešením bezpečnosti pomůže a na kterého se bude moci spolehnout i v případě, kdy dojde k nějakému problému.
I díky tomu, že takoví partneři existují, mají podnikatelé možnost úspěšně čelit dnešním kybernetickým hrozbám a oblast e-commerce neopouštějí.
Sprinx Systems