01. 03. 2021
Svět IT prochází zásadními proměnami a Jiřímu Čápovi se zatím vždy dařilo vystihnout, jaké trendy budou v následujících letech byznysově zajímavé. „Současná situace dává jednoznačně za pravdu firmám, které se soustředí na obchodování po internetu, ale také ukazuje, že e-commerce musí v blízké budoucnosti projít velkou změnou. Pro obchodníky to znamená zapomenout na webové katalogy a nákupní košíky a proměnit nakupování na zábavu v digitálním světě,“ říká spoluzakladatel, spolumajitel a výkonný ředitel skupiny Sprinx.
Už na začátku své profesní dráhy dokázal pochopit a využít potenciál nových technologií. V historickém období prvního připojení České republiky k internetu studoval na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, po vytvoření mnoha z prvních českých webových stránek v roce 1997 spoluzaložil Atlas.cz. Dvojku mezi českými portály o čtyři roky později prodal investičnímu fondu. Na čas se pak vrátil ke své vášni pro vesmírný výzkum, v roce 1998 spolupracoval na realizaci superpočítače Amálka v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Navázal úzkou spolupráci s vědeckým týmem, účastnil se několika významných projektů Evropské kosmické agentury (ESA) a je členem dozorčí rady České kosmické kanceláře. Dál spolupracuje s akademickými institucemi, ESA i NASA, nejčastěji formou nových výzkumných
projektů, jako je například predikce srážek na základě analýzy satelitních snímků nebo výpočty spojené s pilotovanými misemi do vzdálených částí sluneční soustavy. Životním projektem Jiřího Čápa je ale skupina firem pod značkou Sprinx, kterou se spolužákem z ČVUT Janem Tomčíkem založil už před 25 lety. Začínali jednoduchými webovými stránkami, kromě portálu Atlas.cz pak vytvořili i první webový konfigurátor vozů, který používali zákazníci automobilky BMW ve 23 zemích světa. A firmě se podařilo získat také klienty z oblasti farmacie. Těm dnes Sprinx Pharma dodává vysoce specializované obchodní systémy na vykazování a efektivní řízení distribuce léčiv.
Významnou větví služeb skupiny Sprinx je také tvorba obchodních systémů pro významné firmy v Česku i v Evropě, jako jsou Siemens, ZF, Olympus, AXA Assistance, Mazars, ESET, Škoda Motorsport, Teta Drogerie, Metrostav, Lobkowicz Events Management a mnoho dalších. Sprinx se specializuje na digitalizaci a optimalizaci obchodních procesů při B2B a B2C obchodování na internetu – s podporou vlastní e-commerce platformy a nejmodernějších webových technologií. Jiří Čáp říká, že velkou výzvou pro e-commerce bude přidat do obchodování po internetu zážitek, který si zákazníci doposud odnášeli z kamenných obchodů. Sprinx se proto nyní soustředí na obchodní systémy, které díky technologii strojového učení detailně poznají své zákazníky a nabídnou jim přesně takové zboží a takovou formou, jakou právě očekávají. Od začátku svého podnikání ve sklepení ČVUT, kde během studií pracoval jako správce univerzitní sítě, až do dnešní doby, kdy stojí v čele skupiny firem s více než stovkou zaměstnanců, ctí Jiří Čáp svoje hlavní byznysové zásady – váží si svých klientů, odpovídá za odvedenou práci a buduje důvěryhodný tým profesionálů. Celá skupina Sprinx má jen tři úrovně organizační struktury a její majitelé jsou zároveň manažery jednotlivých firem. Čáp si zakládá na tom, že všichni majitelé chodí každý den do práce, která je baví, a že osobně zná všechny svoje zaměstnance.
Zdroj: Forbes 1.3.2021, pouze tištěné médium