.

Rozhovor s Janem Kotlínem

Jan Kotlín

03.06.2021


K marketingovému týmu Sprinxu se přidal na podzim 2018 a od dva roky později se stal vedoucím akvizičního obchodu, marketingu a telesales. Jeho úkolem je především podpora prodeje produktů a služeb skupiny Sprinx Systems v rámci všech obchodních kanálů. Práce je pro Jana Kotlína i jeho koníčkem a vášní – zajímá se o moderní formy marketingu, sociální média a světové trendy. Nadšený kuchař amatér pracoval jako marketingový a projektový manažer na mnoha zajímavých projektech a ve svém volném čase se nejraději věnuje turistice.
 

1 Co je pro vás na práci ve Sprinx Systems nejzajímavější?

Sprinx má obrovské kouzlo, které tvoří přátelské prostředí a zejména velmi schopní kolegové. Vážím si také otevřenosti ze strany top managementu a možnosti předvést a uskutečnit kloudné nápady. Jsme obrovská rodina a tým, kterému funguje vzájemná chemie. A i když to bude znít jako klišé, tak mě opravdu práce ve Sprinxu baví každý den.
 

2 Jak složité je dělat marketing pro firmu, která vyvíjí softwarová řešení na míru?

Neřekl bych přímo složité, ale jiné. B2B marketing je obecně velmi specifický a sami říkáme, že B2B marketing je teprve ta pravá výzva. Marketovat produkty a služby, které mají velmi specifickou cílovou skupinu a vyšší pořizovací hodnotu si žádá odlišný přístup. V marketingovém mixu proto více využíváme nástroje a kanály, se kterými budujeme povědomí o Sprinxu, a dbáme na dobré reference.
 

3 Které aktuální trendy v marketingu stojí za to sledovat?

Pro mě jsou jednoznačnými favority pro letošní rok inkluzivní marketing, stále větší možnosti spojené s umělou inteligencí a omnichannel přístupem, interaktivní obsah a influencer marketing.
 

4 Do jaké míry může komunikace na dálku nahradit fyzická setkávání s potenciálními klienty?

Takovou otázku si často klademe i s kolegy. S využitím různých nástrojů se nám podařilo přenést i naše jednání plně do online režimu. Za sebe ale musím říct, že absenci osobního kontaktu vnímám velmi silně a jsem přesvědčen, že jej nemůže nic nahradit – těžce se na dálku přenáší emoce a nonverbální komunikace.
 

5 Prodej po telefonu má hodně špatnou pověst, jaká je jeho role v současném světě?

S Telesales týmem se držíme důležité zásady: oslovujeme klienta, informujeme ho, obchodujeme, ale neprodáváme. Mezi obchodem a prodejem je totiž velký rozdíl. Dbáme na to, aby operátor udělal dobrý první dojem, citlivě přistupoval k osloveným potenciálním zákazníkům a identifikoval nebo vytvořil potřebu a emoci. Pak kormidlo převezmou obchodníci a konzultanti. Tím šetříme náklady i čas a můžeme konkrétním zákazníkům nabízet jasné řešení jejich potřeb.
 

6 Jaké marketingové triky na vás platí v soukromém životě?

Přiznám se, že vnímám určitou profesionální deformaci a často reklamu spíše analyzuji, než bych se jí nechával ovlivňovat. Ale obecně na mě platí stejný mix, který sami s týmem v praxi využíváme. Důležité pro nás jsou, nad rámec klasické reklamy s cílem „prodat“, vnímaná hodnota značky, hodnocení, reference, schopnost trh informovat a vzdělávat v oblastech, kde jsme silní, a věnovat se CSR aktivitám. Proto bych to nenazýval triky, ale správně zvoleným přístupem. Protože zákazníci jsou vnímaví a pokud je prodejce získá trikem, pak sice jednorázově vydělá, ale úspěchem je teprve spokojený a vracející se zákazník.
 
Jan kotlín
Je velmi složité trefit se do správného období, kdy má potenciální zákazník možnost investovat do nových řešení. Přece jen – e-shop, ERP, CRM a podobná řešení firmy nepořizují a nemění každý rok.