.

Jak to vidí Petr Pexa

Petr Pexa

03.06.2021


Potřeba výkonu strmě roste, ale výrobci čipů nestíhají

Současná situace, jakkoli je pro mnoho oborů extrémně nepříznivá, velmi nahrává rozvoji světa superpočítačů. Důvod je prostý – většina výpočetní kapacity nejvýkonnějších počítačů světa se používá pro výzkum a vývoj, samozřejmě i ve farmaceutickém průmyslu.
Obrovské množství akademických uživatelů a výzkumníků farmaceutických korporací v posledním roce vytěžuje maximum dostupných kapacit jejich superpočítačové infrastruktury právě pro výzkum a syntézu vhodného složení vakcín, léků potlačující nejtěžší symptomy covid-19 a taktéž pro výzkum nových, hypotetických mutací koronaviru. Na druhou stranu ale přibývá komplikací, které další rozvoj současných i nových superpočítačových kapacit brzdí.

Spojení sil v boji proti covid-19

Právě nebývalé napnutí dostupných výpočetních sil superpočítačových center výrazně pomohlo s rychlým nalezením aktuálně využívaných vakcín proti nemoci covid-19. Pokud by se výzkum nemohl opřít o svět HPC – tedy vysoce výkonných výpočetních řešení – trval by vývoj a testování vakcín podstatně déle, pochopitelně se všemi doprovodnými negativními dopady.

V březnu 2020 vzniklo COVID-19 HPC Consortium, uskupení státních a akademických institucí, do kterého se zapojily i firmy IBM, Microsoft, Hewlett Packard Enterprise, Amazon Web Services a Google Cloud, které začalo koordinovat poskytování výkonu superpočítačů za účelem výzkumu koronaviru SARS-CoV-2 s cílem zrychlit vývoj vakcín a léků proti tomuto onemocnění. Za rychlou dostupnost vakcín proto vděčíme i velmi robustní sítí 16 superpočítačů, alokovaných čistě jediné problematice a dostupných na požádání každému, kdo je schopen přispět ke hledání řešení celosvětové pandemie.

Všichni chtějí čipy

Na aktuálním případu z oblasti farmacie jasně vidíme, jak extrémně je výzkum a vývoj závislý na dostupnosti obrovské výpočetní kapacity. Současně se ale svět HPC potýká s nedostatkem kapacit i zásadními problémy s budováním dalších výpočetních center nebo alespoň efektivním dokončení právě probíhajících realizací. Nejen pandemie, ale i další objektivní potíže totiž zásadně brzdí dodávky od výrobců čipů, jejichž výrobní kapacity zdaleka neodpovídají nejen aktuální, ale ani predikované poptávce.

Problém nedostatku čipů je navíc eskalován i zvýšenou poptávkou velkých odběratelů mikroprocesorů mimo obor HPC. Potíže s dostupností čipů pak brzdí například i výrobu v automobilkách, stejně jako produkci spotřební elektroniky. Obrovskými objednávkami vytěžují výrobce procesorů například Apple nebo Tesla, stejně jako další automobilky, které již vyhlížejí ukončení útlumu a návrat ke standardnímu objemu výroby. A pokud jde o grafické procesory (GPU), které se v HPC řešeních využívají rovněž ve velkých počtech, ty zase masivně skupují těžaři kryptoměn. Vyrovnání poptávky a návrat k normálu z pohledu uspokojivých dodávek čipů se očekává až v závěru letošního roku.
 
Petr Pexa
Technologie superpočítačů stojí i za rychlým nalezením vakcín proti covid-19. Americké COVID-19 HPC Consortium poskytlo pro výzkum a vývoj 16 superpočítačů o celkovém výkonu 330 PFLOPS, což je více než dvojnásobek výkonu superpočítače Summit, nejvýkonnějšího HPC systému ve Spojených státech a aktuálně druhého nejvýkonnějšího superpočítače na světě.
Petr Pexa
 
Ve Sprinxu pracuje jako Sales Manager divize ASD. Jeho hlavním úkolem je podpora prodeje cloudových řešení na platformě AppOn.cloud, která zákazníkům pomáhají nahradit provoz kritických podnikových aplikací ve vlastní firemní síti přesunem do cloudu. Petr Pexa zajišťuje i obchodní péči Sprinxu v oblasti HPC (vysoce výkonných výpočetních systémů). Milovník dobrého vína, food turista a dobrovolný dárce krve se zlatou plaketou prof. Jana Jánského a ve svém volném čase se nejraději věnuje horské turistice, fitness a hraní šachu.