.

Jak to vidí Daniel Hutník?

20.02.2018


Další rok konsolidace
I díky předvánočním nákupům překročil loňský obrat českých e-shopů poprvé hranici 100 miliard korun. A nepochybně nás i letos čeká další růst, protože i když dnes na internetu nakupuje téměř každý druhý Čech, stále v tomto ohledu za Evropou trochu zaostáváme. Například ve Velké Británii nakupují v e-shopech hned čtyři pětiny lidí. Češi také v porovnání s ostatními Evropany utrácí na internetu méně peněz. Není tedy žádným překvapením, že do prodeje po internetu investují stále noví hráči, kteří sází na web jako na nový prodejní kanál. 

V loňském roce se pustil do prodeje po internetu maloobchodní řetězec Lidl a letos nepochybně přijdou další. Kombinace kamenných prodejen a kvalitního e-shopu se totiž ukazuje jako velmi efektivní prostředek k dosažení dalšího růstu obratu. Výborným příkladem může být firma Mountfield, která každoročně navyšuje prodej po internetu o desítky procent, aniž by to mělo negativní vliv na obrat prodejen. Podobný výsledek můžeme rozhodně očekávat i u zmíněného řetězce Lidl. 


Dominance velkých hráčů
Vrchol nákupní sezóny udělal z Jeffa Bezose, zakladatele a šéfa Amazonu, nejbohatšího člověka na světě. Čínská Alibaba za 15 minut překonala tržby všech českých e-shopů za celý rok. Neexistují lepší důkazy, pro fakt, že celosvětovému prodeji po internetu bude v horizontu několika let dominovat jen několik velkých hráčů. Česká republika sice stále ještě má v přepočtu na obyvatele velmi mnoho e-shopů, ale konsolidace na našem trhu je prakticky nevyhnutelná. Menší e-shopy končí z různých důvodů. Dříve například kvůli nákladům na zavedení EET, dnes třeba i z (věřím, že poněkud přehnaných) obav z regulace GDPR a samozřejmě i kvůli silnější konkurenci. I menší internetoví obchodníci ale mají šanci přežít a prosperovat – jen musí obchodovat jinak než jejich konkurenti. Dobrou cestou je specializace, a především pak vysoká úroveň personalizace jednání se zákazníky a soustředění se na kvalitu služeb. Zcela jistě ale končí doba jednoduchých e-shopů, vytvořených na základě šablon či jiných předpřipravených systémů. Nemohou totiž konkurovat ani cenou, ani komfortem pro zákazníky.


Stále je co zlepšovat
Český internetový trh je velmi vyspělý a jen těžko bychom hledali nějakou službu, která v našich e-shopech oproti zahraniční konkurenci chybí. Zážitek z nákupu ale kazí poslední článek, tedy dodání pořízeného zboží z obchodu k zákazníkovi. V nákupech hrají roli emoce, ale když máme na dodání zboží čekat několik dní, nadšení z nákupu vyprchá. Velký prostor pro zlepšení služeb a získání konkurenční výhody se proto skrývá právě v logistice. Zapomeňte na doručování zásilek drony a podobné futuristické koncepty, jejichž zavedení stojí v cestě ještě mnoho překážek (praktických i legislativních) a zaměřte se raději na optimalizaci logistiky – rychlejší odbavení objednávek, inteligentní řízení skladů a těsnější kooperaci s dopravci. Dodávka zboží je v současnosti nejbolavějším místem nákupů na internetu a každé zlepšení v této oblasti zákazníci velmi ocení.

Kombinace kamenných prodejen a kvalitního e-shopu se ukazuje jako velmi efektivní prostředek k dosažení dalšího růstu obratu.

E-shop vs. e-commerce
E-commerce je, když:
• Neřešíte jen prostý nákup v e-shopu, ale i distribuci, nákup, prodej, marketing a zákaznický servis prostřednictvím internetu.
• Sázíte na integraci různých podnikových systémů a elektronickou výměnu dat (EDI).
• Investujete do robustního systému na komplexní podporu obchodování.

Daniel Hutník
Před čtyřmi lety nastoupil Daniel Hutník do Sprinx Systems na pozici obchodníka a postupně se propracoval na pozici konzultanta a Team Leadera divize Sprinx Digital. Jeho tým se stará o největší klienty Sprinx Systems, jako jsou pojišťovna AXA v celém středoevropském regionu, Mountfield nebo Grada. V oblasti on-line obchodování působí již více než 17 let a během své kariéry se podílel na řadě úspěšných projektů včetně například i cenového agregátoru Heureka.cz.

Daniel Hutník

Před čtyřmi lety nastoupil Daniel Hutník do Sprinx Systems na pozici obchodníka a postupně se propracoval na pozici konzultanta a Team Leadera divize Sprinx Digital.