Krycí jméno: "Spartan"

Krycí jméno:
Projekt zatím nemá oficiální název a používá kódové označení Spartan. Ať už se však finální výstup bude jmenovat jakkoliv, přinese podstatné změny. Za prvé bude vyčleněn ze systému Windows, díky čemuž jej budete moci využívat na různých platformách. Proto poběží Spartan na novém jádru EdgeHTML a i v dalších ohledech se bude distancovat od svých předchůdců.
Nejnovější verze Exploreru ušly poměrně dlouhou cestu od starších a mnohými proklínaných verzí, ale stále si s sebou nesou jejich velmi špatnou pověst. Je tedy na vývojářích, aby dokázali, že Spartan nebude jen nové jméno zakrývající staré chyby, ale že to bude rovnocenný prohlížeč, který už nebude sloužit jen ke stažení jiného browseru. A První testy nasvědčují, že jsou na dobré cestě, jelikož nové renderovací jádro dopadlo velmi slušně. Posoudit můžete sami zde.

Spartan bude všude
Další hvězdičku si Spartan připíše v oblasti kompatibility. Můžeme jej totiž očekávat na různých platformách – od PC přes smartphony až po konzole Xbox One – i na různých systémech. Ve Windows 10 bude Spartan spolu s Internet Explorer 11 (vaši rodiče se tedy nemusí bát, nebudou nuceni zvykat si na nový systém) ale sám bude primárním browserem. To však neplatí na mobilních verzích, kde se Exploreru zbavíme nadobro. Vývojáři ale věří svému dítku natolik, že plánují i expanzi na iOS a Android. Uvidíme, jestli se podaří Spartanovi získat širší sympatie jak v Microsoft doufají.
Pomyslný černý puntík si pak odnese za to, že nebude podporovat ActiveX, ani VBScript a pro veřejné weby bude využívat pouze „Edge“ vykreslování. Takže například vykreslení prezentačního webu jako v IE8 po něm budete chtít marně.

Jakou bude mít výzbroj?
Jak už jsme nastínili, Spartan se v první řadě bude muset vypořádat se špatnou pověstí svého předchůdce a do této bitvy si nese zajímavé nástroje. V první řadě zmíníme integrovanou hlasovou asistenci Cortana v angličtině, která bude doplněná o inteligentní vyhledávání. Hodně vám tak zpříjemní třeba navigaci v mapách, hledání dopravního spojení nebo orientaci v obsahu stránek.
Co nás velmi těší je implementace hned několika funkcí pro čtenáře. První z nich je pohodlný čtecí režim ve stylu Safari, který slouží pohodlnějšímu čtení a eliminaci rušivých reklam. Dále pak vám Spartan uloží libovolnou stránku do interního úložiště pro pozdější offline čtení a díky funkci „Reading list“ dokáže naformátovat jakoukoliv stránku do podoby knihy. Ta je pak synchronizována napříč všemi zařízeními – od tabletu, přes telefon až po stolní počítač.
Kromě čtecích upgradů se ale Spartan zaměří i na psaní a kreslení formou stylusu. Zde využije zkušenosti se Surface Pro a umožní uživatelům ovládat prohlížeč digitálním perem. Jeho pomocí se budete moci v rozhraní pohybovat, vkládat poznámky přímo do webových stránek nebo si je budete moci ukládat do OneNote i jinam, zkrátka budete celého Spartana moci ovládat perem. Další důkaz že pero je silnější než meč.

Rozšíření a aktualizace
Spartan se nejen ve svém vzhledu inspiroval u konkurenčních browserů. Asi i proto připravuje prostor pro potenciální rozšíření a doplňkové zásuvné moduly. Uživatelé tak budou mít mnohem širší možnosti customizace, než tomu bylo u starých verzí IE. A úpravy se dočkají také aktualizace. Namísto dřívější updatů přes operační systém budou probíhat přes Store, díky čemuž budou mnohem flexibilnější a rychlejší. To jsou koneckonců přídavná jména, kterými můžeme definovat celý nový prohlížeč.

Závěrem
Projekt Spartan je od Microsoftu určitě krok správným směrem. Internet Explorer už byl v myslích aktivních uživatelů zapsán jako prohlížeč, který použijete jen jednou ke stažení lepšího browseru. Je to ale natolik ambiciózní projekt, že stojí za to zapomenout staré „křivdy“ a dát mu šanci. My ve Sprinx jsme na jeho příchod připraveni a můžeme vás ujistit, že žádné z našich řešení nebude mít se Spartanem problém.
This is Sprinx, the Doers!

Zdroj: www.anandtech.com/show/8932/internet-explorer-project-spartan-shows-large-performance-gains

 
Datum zveřejnění 10. 2. 2015 13:59:51 od
Tagy: 10 8 Explorer IE Internet Microsoft Windows
x

Přihlašte se k odběru newsletteru a odebírejte novinky ze světa
e-commerce