Podpora pro systém Windows Server 2003 byla v červenci 2015 ukončena

Podpora pro systém Windows Server 2003 byla v červenci 2015 ukončena
V červenci 2015 přestala společnost Microsoft vydávat technické a zejména bezpečnostní aktualizace pro všechny verze systému Windows Server 2003. Podobné případy by mohli být důvodem k uvažovaní, zda-li nepřejít na cloudová řešení. Firmy tak mohou uspořit náklady a starosti spojené s migrací systémů.

Nedoporučujeme, aby uživatelé nadále pracovali s Windows Serverem 2003. Podnikatelé by měli migrovat na systémy Windows Server 2012 R2 nebo případně na cloudové služby jako je například SoftwareHosting.cz, či Microsoft Azure. Touto migrací mohou dosáhnout zásadních výhod včetně lepšího výkonu, nižších požadavků na údržbu i vyšší pružnosti a rychlosti reakce na jejich potřeby. Rozhodne-li se převést firemní infrastrukturu do cloudu, odpadají jí starosti spojené s nákupem, správou a zajištěním podpory fyzické infrastruktury a to včetně nákladů na provoz serverovny či spotřebu energie. Pro ty, kteří chtějí mít z přechodu do cloudu ještě lepší pocit se dá říci, že přenos firemních serverů do cloudu značně podporuje tzv. Green IT – tedy díky centralizaci jsou v součtu mnohem nižší energetické nároky na provoz serverů a tím je IT Vaší firmy ekologičtější.

Při přechodu na novější verzi Windows Serveru se rovnou vyplatí investovat do obměny a modernizaci hardwaru, nebo provedení virtualizace. V každém případě je potřeba ověřit kompatibilitu firemních aplikací a zjistit, co vše je potřeba před přechodem na novější systém vyřešit. Výrobci totiž nadále nebudou vyvíjet nové aplikace pro nepodporované systémy, staré verze operačního systému zase nebudou spolupracovat s novými aplikacemi. S řešením vždy může pomoci certifikovaný partner společnosti Microsoft, který už podobné migrace řešil. Pokud se Vám nechce si investicemi finančními či časovými procházet, je znovu na volbě cloud.

Je však také nutné řici, že Windows Server 2003 nepřestane jen tak z ničeho nic fungovat. Výrazně však může být ovlivněna jeho funkčnost, ale především z pohledu bezpečnosti je nepodporovaný systém velké ohrožení. Tím, že na něj nejsou dodávány bezpečnostní aktualizace a opravy, útočníci se mohou na případné zranitelnosti více zaměřit a využít je k napadení celé infrastruktury. Kvůli tomu by pak potenciálně mohlo dojít k vyřazení nejen konkrétního serveru (jako je tomu v případě ukončené podpory Windows XP), ale například i celé firmy.

Všichni klienti cloudových služeb mají tyto starosti vyřešeny. Podobné situace za ně totiž řeší právě poskytovatel těchto služeb. Oproti tomu u řešení provozovaných in-house Vás nepříjemný fakt ukončení podpory některého ze systému bude zcela určitě čekat za několik let znovu.
Datum zveřejnění 11. 8. 2015 16:29:12 od
Tagy: 2003 Windows
x

Přihlašte se k odběru newsletteru a odebírejte novinky ze světa
e-commerce