Co nového přinesl Marketing Festival v Ostravě?

Co nového přinesl Marketing Festival v Ostravě?
Rok se sešel s rokem a čtyřčlenný tým firmy Sprinx se opět vydal na proslulý Marketing Festival, vedený Jindřichem Fáborským. Tentokrát dokonce v roli partnerů akce! Co nejzajímavějšího se během letošního ročníku řešilo? Vybral jsem čtyři přednášky, které mě osobně bavily nejvíce.

Marcus Tober: SEO is not dead!
Celý přednáškový set hlavního programu, který trval 2 dny, skvěle odstartoval Marcus Tober ze společnosti Searchmetrics. Tenhle příjemný chlapík stojí za SEO optimalizací pro takové velikány, jako je eBay, Airbnb či Siemens. Při jeho přednášce bylo všem jasné, že SEO ještě není dead, jak se často říkává, a že stále má své významné místo v digitálním marketingu.Klasické SEO postupy vykazují stále menší účinnost, a tak už SEO není jen o používání (nadužívaní?) klíčových slov, linkbuildingu a nadpisech H1. Znovuzrozené SEO  je především o tom nabídnout správný obsah, vycházející z motivů hledajícího.

Google  se neustále učí a průběžně mění algoritmy, na jejichž základě vyhledává. Příkladem může být fakt, že Google dnes nabízí různý obsah pro různě motivované dotazy. Tato skutečnost byla demonstrována na příkladech vyhledávacích dotazů „best short cut“ a „unboxing xbox“. Zatímco u vyhledávacího dotazu na nejlepší krátký sestřih bude uživatel pravděpodobně chtít vidět obrázky sestřihů, u druhého dotazu nejspíš hledá video, znázorňující vybalování Xbox konzole. A právě v tomto bodě (v nabízení správného obsahu pro daný záměr uživatelů) firmy dle Marcuse selhávají.

Firmy musí přemýšlet nejen nad kontextem, ale i nad záměrem hledajícího - a upravit podle toho svůj webový obsah. V případě, že uživatel kupříkladu hledá kostýmy, bude ve výhodě web, který má hodně fotografií. Weby o léčbě nemocí by naopak měly z větší části být postavené na textu.

Zajímat se o tyto změny je důležité, protože přes funkci „search“ přichází drtivá většina nákupů - až 92 % ve sféře B2B a 81 % v B2C.
 
Michal Pastier: Haru Urara, Tama a především Fofola
Závěr prvního dne patřil Michalu Pastierovi ze Zaraguzy - a volba to byla přímo skvostná. Jeho přednáška dokázala rozproudit (na konci dne již trochu unavené) publikum a vykouzlit mnoho úsměvů. Michal ukázal, že lidé milují loosery, co se i přes své neúspěchy stále snaží. Tento fenomén ilustroval pomocí příběhu nejhoršího japonského závodního koně Hara Urary a kočky jménem Tama. A jak Marcus připomněl, na této hypotéze stojí i oblíbenost postav od Chucka Jonese – ať už máme na mysli Road Runnera (beep-beep) či kačera Daffyho.Když se vám podaří vytvořit podobnou postavu, můžete na ní dále stavět a profitovat z toho po mnoho let. Pastier zabodoval právě s přihlouplým psíkem z reklam na Fofolu, který byl jedním z 19 projednávaných konceptů. Uvažovalo se například i o psíkovi boháčovi či o módním guru.

Jedním z nejdůležitějších momentů přednášky pak byl doporučený dramaturgický postup, vycházející z práce psychologa Daniela Kahnemana. Ten popisuje, že: „Síla zážitku vychází především z toho, jak jsme se cítili v té nejintenzivnější chvíli, a podle toho, jak na nás působil konec.“ Dle tohoto tzv. Peak–End Effectu jsou vytvořena i všechna videa Kofoly, vrcholící hláškou „Dáš si Fofolu?“ Když vezmeme v potaz, že všechna videa ještě začínají tzv. emocionální kotvou (nešikovné rozbití něčeho), a připočteme k tomu šišlajícího psího loosera, je o úspěch postaráno. Jak Michal ale upozornil, za vším stojí mnoho práce, desítky návrhů a hluboká datová analýza. Výsledný efekt určitě není o náhodě.
 
Frederick Vallaeys – Mobil patří minulosti, budoucnost je o umělé inteligenci
Frederick je šéfem platformy Optymyzr ze Silicon Valley. Současně patří mezi jedny z prvních zaměstnanců Google, kteří stáli u zrodu Google Adwords. Jeho přednáška se věnovala především automatizaci, jakožto jednomu z momentálních trendů. Dle toho, co bylo řečeno, se zdá, že PPC brzy ovládnou roboti. Vallaeys rozdělil automatizaci do několika levelů, od základního varování před chybami až po plnohodnotnou automatizaci Adwords. Tu už je dnes Google schopný poskytnout. Dle Erica Schmidta, výkonného ředitele Google, stačí pouze: „Poskytnout data, vystavit bianco šek a nechat roboty pracovat.“Marketérům by v budoucnu měli pomáhat asistenti umělé inteligence. Ti by mohli předávat výsledky kampaní a navrhovat technické změny. (Praktická ukázka s asistentkou Alexa od Amazonu se však bohužel nekonala kvůli výpadku wifi.) PPCčkáři se ovšem nemusí bát, že by přišli o práci. Kreativita a strategie bude stále ležet na jejich bedrech.

Co si zapamatovat?
  • Bidujte podle počasí (Google Prediction API) – když prší, můžete zvýšit bid o 10 %!
  • Délka inzerátu má vliv na CTR. A neplatí, že nejdelší vyhrává!
 
Michael Lykke Aagaard – Heslo zní: „Hlavně to těm uživatelům nekomplikuj!“
Michael zakončil celý Marketing Festival opravdovou podívanou. Na tuto one-man-show se asi bude víc vzpomínat pro herecké umění přednášejícího, než kvůli objevnému obsahu, nicméně, i tak prezentace patřila k tomu nejlepšímu, co víkend nabídl. Hlavním tématem bylo využití psychologie k prohloubení celkového zážitku uživatelů a schopnost webů  tyto uživatele dotlačit ke konverzi.Michael se hodně zabývá psychologií a na publikum naléhal, aby si přečetlo knihu Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana, kterého zmiňoval již Marcus Tober.

Dle této knihy můžeme lidské myšlení rozdělit na 2 samostatné systémy:
  • Systém 1 funguje zcela intuitivně, rychle. Jeho hlavní složkou je asociativní paměť.
  • Systém 2 je analytický. Často racionalizuje a vysvětluje iracionální jednání systému 1.
Jestliže chceme, aby návštěvy našeho webu vedly k požadovaným konverzím, musíme chytře cílit především na Systém 1. Pohyb na webu musí z pohledu návštěvníka probíhat co nejvíce intuitivně, čili s minimem přemýšlení. Stránka by měla být plně pochopitelná do 5 vteřin. Hlavní je tedy vyvarovat se zbytečných informací, což v tomto případě může být i věta: „Nebojte se, že bychom Vás spamovali, když nám dáte svůj e-mail.“ Je totiž dost možné, že uživatel na takovou možnost předtím ani nepomyslel.

Autor:    Martin Koky     
             Marketing Specialist
Datum zveřejnění 26. 10. 2016 17:50:55 od
Tagy: Aagaard marketing festival mktfest Pastier PPC SEO Tober Vallaeys
x

Přihlašte se k odběru newsletteru a odebírejte novinky ze světa
e-commerce