Black Friday končí, Cyber Monday začíná...

Black Friday končí, Cyber Monday začíná...
Česko má za sebou víkend ve znamení Black Friday. Za úspěch uplynulého víkendu slev můžeme označit dvě události. Zaprvé jsme u nás nezpozorovali žádné rvačky v obchodech či zranění ve frontách, jež můžeme každým rokem sledovat v USA. Zadruhé se zdá, že se tento „svátek konzumu“  na domácím trhu již plně etabloval. Vychází to alespoň z údajů České televize, která píše, že se meziročně v tento týden zvýšily obraty českých prodejců o 30 až 50 %.

Ve světě lze ovšem pozorovat novější trend - nárůst obchodů sjednaných online na úkor kamenných prodejen. A právě z toho důvodu začala e-commerce scéna volat po svém vlastním „svátku“, který by jasně definoval, že se jedná pouze o prodej online formou. Tak vznikl Cyber Monday, který začíná právě dnes, tedy 28. 11. 2016. Začátek Cyber Monday je stanoven na první pondělí po Dni díkuvzdání a měl by se stát nejsilnějším dnem v online nakupování za celý rok, právě na úkor Black Friday.

Ačkoliv se tato událost v České republice teprve zabydluje, některé české e-shopy se již pustily do seznamování svých zákazníků se Cyber Monday, a slevové akce tak probíhají i další týden. Objem slev ale zatím zdaleka není takový jako u Black Friday.  V příštích letech se však už můžeme připravit na celé 2 týdny slev.

Naše vlastní šetření ukázalo, jak obrovský dopad má Black Friday (a v budoucnu určitě i Cyber Monday) i na e-shopy, které se do akce vůbec nezapojily. Jeden z našich e-shopových klientů, ačkoliv nenabízel žádné slevy, zaznamenal týdenní nárůst tržeb 70 %.  Rozdíl v direct přístupu na stránky se mezi čtvrtkem a pátkem vyšplhal na více než +103 %. Z těchto údajů lze usoudit, že čeští spotřebitelé s obdobím předvánočních slev předem počítají a čekají, s jakými slevami obchodníci přijdou. A i když se vytoužené slevy nekonaly, stejně nakupovali, protože touha po nákupech byla veliká.

Zdá se, že v tomto obchodníci vyhrávají, jelikož se jim daří před Vánoci vyprázdnit sklady, což je koneckonců hlavní účel této akce. Příští rok se snad dočkáme i toho, že vyhrají také zákazníci a budou jim nabídnuty opravdu bombastické výprodeje, jaké můžeme sledovat v zahraničí. Zde se totiž máme ještě co učit. Podle dat vyhledávače Skrz.cz bylo v rámci Černého pátku opravdu výhodných zhruba 60 procent zlevněných produktů.

Ale kdo ví, možná je to tak lepší a měli bychom výprodejům nechat klidnější průběh. Vyhneme se tak zmiňovaným rvačkám a tlačenicím z přeplněných front. Koneckonců - o tom by Vánoce opravdu být neměly.
Datum zveřejnění 28. 11. 2016 15:47:28 od
Tagy: black friday Cyber Monday e-commerce
x

Přihlašte se k odběru newsletteru a odebírejte novinky ze světa
e-commerce