.

V České republice máme opravdu značné množství internetových obchodů

01.11.2017


1. V České republice máme opravdu značné množství internetových obchodů. Čím si to vysvětlujete?
Česko je se svými zhruba 36 000 e-shopy e-commerce velmocí. Při porovnání například s Velkou Británií, kde je na jeden e-shop připadá 1 800 obyvatel, nebo Polskem, kde je to dokonce 2 500, nám bude českých 277 obyvatel na jeden internetový obchod připadat neskutečně. Osobně si to vysvětluji podnikavostí a pocitem Čechů, že to, co dělá někdo jiný, zvládnu taky a lépe.

2. Jaký předpokládáte, i s vlivem zavádění EET a GDPR, další vývoj počtu e-shopů?
Počet českých e-shopů dosáhnul vrcholu v roce 2010 a od té doby se postupně konsoliduje. Loňské tržby ve výši 96 miliard můžeme rozdělit na třetiny. První generují tři největší internetoví obchodníci, další si rozdělí zhruba tisícovka větších e-shopů a o poslední třetinu se dělí zbývajících 35 000 malých prodejců. Právě mezi nimi dochází k největšímu počtu odchodů z trhu, ať už vlivem tlaku konkurence, nebo kvůli legislativním změnám vyžadujícím investice.

3. E-shopy si dnes konkurují především cenou. Vidíte nějaké nové možnosti, jak uspět u zákazníků?
Z dlouhodobého hlediska považuji za chybu soustředit se výhradně na cenu zboží. U zákazníků bude stále větší roli hrát přidaná hodnota, kterou e-shop poskytuje – uživatelskou přívětivost (dnes říkáme zážitek) a kompletní servis. Při tvorbě e-shopu se často zapomíná, že zákazník je na prvním místě a je třeba jej přivítat v prostředí, kde se snadno zorientuje, a při opakovaných nákupech mu poskytovat personalizovaný servis. Při tvorbě e-shopu, zvlášť když se použije standardizovaná obchodní platforma, se na toto důležité pravidlo často zapomíná.

4 Jak často a co nejvíc nakupujete vy sám na internetu?
Nejčastěji nakupuji elektroniku a při výběru obchodníka rozhodně nejdu po nejnižší ceně. Možná jsem už deformovaný svojí profesí, ale pokud e-shop nemá dobře řešené uživatelské rozhraní, nedonutí mě k nákupu ani nižší cena než u konkurence, která si ale dala na přístupu ke mně jako zákazníkovi více záležet.

5 Chybí vám na českém internetu nějaká konkrétní nabídka nebo služba?
Jsem přesvědčený, že v e-commerce patříme ke světové špičce. Dlouho zde chyběl Recurring (možnost nastavit si opakující se platby) a i nyní jej využívá jen málo e-shopů. Líbí se mi inovace e-shopu ZOOT, který zákazníkovi doručí tři různé velikosti oblečení a ten nevyhovující kousky vrátí. Prostor pro zlepšení vidím v rychlosti doručení zboží. Když je nakupování o emocích, několikadenní čekání celý zážitek kazí.

6. Co vás na práci ve Sprinx Solutions nejvíce baví?
Především příležitost pracovat na různorodých projektech pro zajímavé klienty. Navíc mám možnost navrhovat a prosazovat vlastní řešení problémů – stačí je umět obhájit a vytrvat.

Baví mě sport a hezká silná auta, ale teď se chystám na stavbu vlastního obytného auta, se kterým bych rád procestoval Skandinávii.

Daniel Hutník

Před třemi lety nastoupil Daniel Hutník do Sprinx Systems na pozici obchodníka a postupně se propracoval na pozici konzultanta a Team Leadera divize Sprinx Digital. Jeho tým se stará o největší klienty Sprinx Systems, jako jsou pojišťovna AXA v celém středoevropském regionu, Mountfield nebo Grada.